Kamera IP 5 Mpx Motozoom Wandaloodporna TC-C35MS SPEC:I5/A/E/Y/M/H/2.7-13.5MM/V4.1
Tax included
  • Resolution: 2880 x 1620, 2688 x 1520, 2560 x 1440, 2304 x 1296, 1920 x 1080; Transducer: 1/2.7"
  • Lens: - Motozoom
  • Viewing angle: 98° ... 32°
  • IR illuminator range: 50 m
  • Image compression method: S+265
  • Alarm inputs/outputs: 2 / 1; Audio: Built-in microphone, Support two-way audio
  • Memory card slot: Supports Micro SD cards up to 512GB
  • Power supply: PoE (802.3af), 12 V DC
  • Mechanical protection class: IK10
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
The used motor zoom lens with a focal length of 2.7 ... 13.5 mm allows for remote adjustment of the viewing angle
Standard: IP
Resolution: 2880 x 1620 - 5 Mpx ,
2688 x 1520 - 4 Mpx ,
2560 x 1440 - 3.7 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280 x 720 - 720p
Converter: 1/2.7 " Progressive Scan CMOS
Lens: 2.7 ... 13.5 mm - Motozoom
Viewing Angle: 98 ° ... 32 °
IR illuminator range: 50 m
Image compression method: S+265 / H.265 / H.264
Main stream transmission speed: 25 kl/s - 5 Mpx
50 kl/s - 2 Mpx
Interface: 10/100 Base-T (RJ-45)
Alarm inputs/outputs: 2 / 1
Audio:
  • Built-in microphone,
  • Audio input
  • Audio output
  • Two-way audio support
  • Audio transmission over the network
  • AAC compliant
WEB Server: Built-in
Max. number of online users: 2
ONVIF: Not
Memory card slot: Micro SD card support up to 512GB
Mobile phone access: Port: 3000 or cloud access (P2P)
Access from PC: Port: 3000 or cloud access (P2P) - PC: Free applicationEasy7 Smart Client Express
Default IP address: 192.168.1.2
Default administrator login/password: admin / -
An administrator password must be set at first startup
Web access ports: 80, 443, 3000, 3001, 3002, 23002
Access port via mobile application: 3000, 3001
PC access port: 3000, 3001
Port ONVIF: 80
Intelligent face analysis:
  • classification of people and vehicles
  • video sabotage
  • crossing the line
  • intrusion
  • Sound detection
  • face detection
  • abandoned/missing object
  • heat map
  • counting people
  • running
  • parking detection
  • Crowd detection
  • Loitering detection
  • safety helmet detection
Selected features:
  • WDR - 120 dB - Wide dynamic range of lighting
  • 3D-DNR - Digital image noise reduction
  • F-DNR (Defog) - Reduction of noise related to precipitation
  • ROI - improving the quality of selected image fragments
  • BLC - backlight compensation (background)
  • HLC - High Light Compensation (Spot)
  • ICR - Mechanical infrared filter
  • Day/night mode - configurable
  • Motion detection
  • Privacy zones
  • Sharpness - Sharpening the contours of the image
Power supply:
  • People (802.3AF),
  • 12 V DC / 750 mA
Power consumption: ≤ 9 W
Case: Dome - Metal
Color: White
Tightness class: IP66
Operating temperature: -35 °C ... 65 °C
Libra: 0.86 kg
Dimensions: Ø 143 x 124 mm
Manufacturer / Brand: TIANDY
Guarantee: 3 lata
Tiandy
NS33320
1 Item
Data sheet
Protocol
ARP
BLE
CIP
GRE
LIN
ONVIF
PoE
Voltage
12V