KAMERA IP TC-C34KN SPEC:I3/A/E/Y/2.8-12MM/V4.2 - 4 Mpx 2.8 ... 12 mm TIANDY
Tax included
  • Resolution: 2688 x 1520, 2560 x 1440, 2304 x 1296, 1920 x 1080; Transducer: 1/2.9"
  • Lens: - Motozoom
  • Viewing angle: 104° ... 30°
  • IR illuminator range: 30 m
  • Memory card slot: Supports Micro SD cards up to 512GB
  • Image compression method: S+265
  • Audio: Built-in microphone
  • Power supply: PoE (802.3af), 12 V DC
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Standard: IP
Resolution: 2688 x 1520 - 4 Mpx ,
2560 x 1440 - 3.7 Mpx ,
2304 x 1296 - 3 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280 x 720 - 720p
Converter: 1/2.9 "
Progressive Scan CMOS
Lens: 2.8 ... 12 mm - Motozoom
Viewing Angle:
  • 104° ... 30° (manufacturer's data)
  • 97° ... 29° (our tests)
IR illuminator range: 30 m
Memory card slot: Micro SD card support up to 512GB
Image compression method: S+265 / H.265 / H.264
Alarm inputs/outputs: NO
Audio:
  • Built-in microphone
  • Audio transmission over the network
Main stream transmission speed: 25 kl/s @ 4 Mpx
Network interface: 10/100 Base-TX (RJ-45)
WEB Server: Built-in
Max. number of online users: 2
ONVIF: NO
Mobile phone access: Port: 3000 or cloud access (P2P)
Access from PC: Port: 3000 or cloud access (P2P) - PC: Free applicationEasy7 Smart Client Express
Default IP address: DHCP The 192.168.1.2
Default administrator login/password: admin / -
An administrator password must be set at first startup
Web access ports: 80, 443, 3000, 3001, 3002, 23002
Access port via mobile application: 3000, 3001
Access ports via PC application: 3000, 3001
Port ONVIF: 80
Intelligent face analysis:
  • crossing the line
  • intrusion
Selected features:
  • WDR - 120 dB - Wide dynamic range of lighting
  • 2D-DNR, 3D-DNR - Digital noise reduction in the image
  • F-DNR (Defog) - Reduction of noise related to precipitation
  • ROI - improving the quality of selected image fragments
  • BLC/HLC - background light/strong light compensation
  • ICR - Mechanical infrared filter
  • Day/night mode
  • Ability to change resolution, quality and bandwidth
  • Privacy zones
  • Motion detection
Security:
  • Surge protection: 2 kV
  • Lightning protection: 6 kV
Power supply:
  • People (802.3AF),
  • 12 in DC / 630 mA
Power consumption: ≤ 7 W
Case: Dome - Plastic
Color: White
Tightness class: IP66
Mechanical protection class: NO
Operating temperature: -30 °C ... 60 °C
Libra: 0.4 kg
Dimensions: Ø 120 x 96 mm
Manufacturer / Brand: TIANDY
Guarantee: 3 lata
Tiandy
NS34324
1 Item
Data sheet
Protocol
BLE
CIP
DHCP
GRE
LIN
ONVIF
PoE
Voltage
12V