KAMERA IP TC-C35US SPEC:I8/A/E/Y/M/S/H/2.7-13.5MM/V4.0 - 5 Mpx 2.7 ... 13.5 mm TIANDY
Tax included
  • Resolution: 2880 x 1620, 2688 x 1520, 2560 x 1440, 2304 x 1296, 1920 x 1080; Transducer: 1/2.7"
  • Lens: - Motozoom
  • Viewing angle: 98° ... 32°
  • IR illuminator range: 80 m
  • Memory card slot: Supports Micro SD cards up to 512GB
  • Image compression method: S+265
  • Alarm inputs/outputs: 1 / 1; Audio: Built-in microphone, Support two-way audio
  • Power supply: PoE (802.3af), 12 V DC
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Camera compatible with ViDiLine products!
Standard: IP
Resolution: 2880 x 1620 - 5 Mpx ,
2688 x 1520 - 4 Mpx ,
2560 x 1440 - 3.7 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280 x 720 - 720p
Converter: 1/2.7 " Progressive Scan CMOS
Lens: 2.7 ... 13.5 mm - Motozoom
Viewing Angle: 98 ° ... 32 °
IR illuminator range: 80 m
Interface RS-485: NO
Memory card slot: Micro SD card support up to 512GB
Image compression method: S+265 / H.265 / H.264
Alarm inputs/outputs: 1 / 1
Audio:
  • Built-in microphone,
  • Audio input
  • Audio output
  • Audio transmission over the network
  • Two-way audio support
  • AAC compliant
Main stream transmission speed:
  • 25 kl/s @ 5 Mpx
  • 50 kl/s @ 2 Mpx
Network interface: 10/100 Base-TX (RJ-45)
WEB Server: Built-in
Max. number of online users: 2
ONVIF: Not
Mobile phone access: Port: 3000 or cloud access (P2P)
Access from PC: Port: 3000 or cloud access (P2P) - PC: Free applicationEasy7 Smart Client Express
Default IP address: 192.168.1.2
Default administrator login/password: admin / -
An administrator password must be set at first startup
Web access ports: 80, 443, 3000, 3001, 3002, 23002
Access port via mobile application: 3000, 3001
Access ports via PC application: 3000, 3001
Port ONVIF: 80
Intelligent face analysis:
  • classification of people and vehicles
  • crossing the line
  • video sabotage
  • face detection
Selected features:
  • Motor zoom lens
  • WDR - 120 dB - Wide dynamic range of lighting
  • 3D-DNR - Digital image noise reduction
  • F-DNR (Defog) - Reduction of noise related to precipitation
  • ROI - improving the quality of selected image fragments
  • BLC/HLC - background light/strong light compensation
  • ICR - Mechanical infrared filter
  • Day/night mode
  • Ability to change resolution, quality and bandwidth
  • Sound detection
Power supply:
  • People (802.3AF),
  • 12 V DC / 875 mA
Power consumption: ≤ 10,5 W
Case: Compact - Metal
Color: White
Tightness class: IP67
Vandal-proof: NO
Operating temperature: -35 °C ... 65 °C
Libra: 0.94 kg
Dimensions: 239 x 90 x 90 mm
Manufacturer / Brand: TIANDY
Guarantee: 3 lata
Tiandy
NS35549
1 Item
Data sheet
Protocol
BLE
CIP
GRE
LIN
ONVIF
PoE
RS-485
Voltage
12V