KAMERA IP TC-C32QN SPEC:I5W/WIFI/EU/2.8MM/V4.0 Wi-Fi, - 1080p 2.8 mm TIANDY
Tax included
  • Resolution: 1920 x 1080; Transducer: 1/2.9"
  • Viewing angle: 100°
  • IR illuminator range: 50 m
  • Range of white light illuminator (LED): 15 m
  • Memory card slot: Supports Micro SD cards up to 512GB
  • Image compression method: S+265
  • Audio: Built-in microphone, Built-in speaker
  • Network interface: Wi-Fi, 2.4 GHz
  • Power supply: 12 V DC
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Attention!
Enabling the ONVIF protocol in the camera disables P2P access
Standard: IP
Resolution: 1920 x 1080 - 1080p ,
1280 x 720 - 720p
Converter: 1/2.9 " Progressive Scan CMOS
Lens: 2.8 mm
Viewing Angle: 100 °
IR illuminator range: 50 m
Memory card slot: Micro SD card support up to 512GB
Image compression method: S+265 / H.265 / H.264
Alarm inputs/outputs: NO
Audio:
  • Built-in microphone,
  • Built-in speaker
  • Audio transmission over the network
Main stream transmission speed: 25 kl/s @ 1080p
Network interface:
  • Wi-Fi, 2.4 GHz, IEEE 802.11 b/g/n
  • 10/100 Base-TX (RJ-45)
WEB Server: Built-in
Max. number of online users: 2
ONVIF: NO
Mobile phone access: Port: 3000 or cloud access (P2P)
Access from PC: Port: 3000 or cloud access (P2P) - PC: Free applicationEasy7 Smart Client Express
Default IP address: DHCP the 192.168.1.2
Default administrator login/password: admin / -
An administrator password must be set at first startup
Web access ports: 80, 433, 3000, 3001, 3002, 23002
Access port via mobile application: 3000, 3001
Access ports via PC application: 3000, 3001
Port ONVIF: 80
Selected features:
  • Wi-Fi module, Range 50 m
  • D-WDR - Wide dynamic range of lighting
  • 3D-DNR - Digital image noise reduction
  • F-DNR (Defog) - Reduction of noise related to precipitation
  • BLC/HLC - background light/strong light compensation
  • ICR - Mechanical infrared filter
  • Privacy zones - max. 4
  • Day/night mode
  • Ability to change resolution, quality and bandwidth
Power supply:
  • 12 V DC / 620 mA
Power consumption: ≤ 7.5 W
Case: Compact - Plastik + Metal
Color: White
Tightness class: IP67
Mechanical protection class: NO
Operating temperature: -30 °C ... 60 °C
Libra: 0.26 kg
Dimensions: 164 x 73 x 73 mm
Manufacturer / Brand: TIANDY
Guarantee: 3 lata
Tiandy
NS33524
1 Item
Data sheet
Protocol
BLE
CIP
DHCP
GRE
LIN
ONVIF
PoE
Wi-Fi
wifi
Voltage
12V