KAMERA WANDALOODPORNA IP TC-C35KS SPEC:I3/E/Y/M/H/2.8MM/V4.1 - 5 Mpx 2.8 mm TIANDY
Tax included
  • Resolution: 2880 x 1620 2688 x 1520, 2560 x 1440, 2304 x 1296, 1920 x 1080; Transducer: 1/2.7"
  • Viewing angle: 104°
  • IR illuminator range: 30 m
  • Image compression method: S+265
  • Alarm inputs/outputs: 1 / 1; Audio: Built-in microphone, Support two-way audio
  • Power supply: PoE (802.3af), 12 V DC
Quantity
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Standard: IP
Resolution: 2880 x 1620 - 5 Mpx ,
2688 x 1520 - 4 Mpx ,
2560 x 1440 - 3.7 Mpx ,
1920 x 1080 - 1080p ,
1280 x 720 - 720p
Converter: 1/2.7 " Progressive Scan CMOS
Lens: 2.8 mm
Viewing Angle: 104 °
IR illuminator range: 30 m
Memory card slot: NO
Image compression method: S+265 / H.265 / H.264
Alarm inputs/outputs: 1 / 1
Audio:
  • Built-in microphone,
  • Audio input
  • Audio output
  • Two-way audio support
  • Audio transmission over the network
  • AAC compliant
Main stream transmission speed:
  • 25 kl/s @ 5 Mpx
  • 50 kl/s @ 2 Mpx
WEB Server: Built-in
Max. number of online users: 2
ONVIF: Not
Mobile phone access: Port: 3000 or cloud access (P2P)
Access from PC: Port: 3000 or cloud access (P2P) PC: Free applicationEasy7 Smart Client Express
Default IP address: DHCP the 192.168.1.2
Default administrator login/password: admin / -
An administrator password must be set at first startup
Web access ports: 80, 443, 3000, 3001, 3002, 23002
Access port via mobile application: 3000, 3001
Access ports via PC application: 3000, 3001
Port ONVIF: 80
Intelligent face analysis:
  • classification of people and vehicles
  • crossing the line
  • abandoned/missing object
  • illegal parking
  • counting people
  • heat map
  • wandering detection in a given area
  • running
  • safety helmet detection
  • detection of people on duty
  • video sabotage
Selected features:
  • WDR - 120 dB - Wide dynamic range of lighting
  • 3D-DNR - Digital image noise reduction
  • F-DNR (Defog) - Reduction of noise related to precipitation
  • ROI - improving the quality of selected image fragments
  • BLC/HLC - background light/strong light compensation
  • ICR - Mechanical infrared filter
  • Day/night mode
  • Ability to change resolution, quality and bandwidth
  • Privacy zones
  • Sound detection
Power supply:
  • People (802.3AF),
  • 12 V DC / 590 mA
Power consumption: ≤ 7 W
Case: Dome - Metal
Color: White
Tightness class: IP66
Mechanical protection class: IK10
Operating temperature: -40 °C ... 65 °C
Libra: 0.49 kg
Dimensions: Ø 120 x 90 mm
Manufacturer / Brand: TIANDY
Guarantee: 3 lata
Tiandy
NS34286
1 Item
Data sheet
Protocol
BLE
CIP
DHCP
GRE
LIN
ONVIF
PoE
Voltage
12V