Hair Dryer Deerma DEM-CF50W (blue)
Tax included
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
Deerma hair dryer DEM-CF50W (navy blue)
Fast drying
Thoughtful design
Natural care
The power of negative ions
Temperature control
Different modes of operation
Comfort of use
The Deerma gadget was designed with the utmost comfort in mind. Its light weight of just 390 g and compact dimensions of 250 × 97 × 70 mm make it extremely handy and easy to use. In addition, thanks to advanced noise reduction, the unit's operating volume is only 56 dB, which guarantees quiet and peaceful operation. What's more, the double-layer filter effectively prevents dust and hair from entering the dryer.
Additional accessories
Included
  • hair dryer
  • magnetic nozzle
  • magnetic hanger
  • instruction manual
Manufacturer Deerma
Model DEM-CF50W(navy blue)
Airflow 70 m/s
Rated voltage 220 V~
Rated power 1400 W
Rated frequency 50 Hz
Weight 390 g
Dimensions 250 × 97 × 70 mm